Sercem każdego domu jest kuchnia. Dlatego ważne jest żeby była funkcjonalna. Nie da się tego osiągnąć bez odpowiednich urządzeń między innymi bez dobrze dobranej lodówki. Na rynku jest wielu producentów tego sprzętu którzy oferują mnóstwo różnych modeli z przeróżnymi dodatkowymi funkcjami. Dlatego ważne jest aby wiedzieć na co wrócić uwagę przy zakupie urządzenia, które będzie służyło nam najprawdopodobniej przez kilka lat.

Najpierw ogólna klasyfikacja sprzętu ze względu na osiąganą temperaturę:

Chłodziarka– jest jedno-drzwiowa, a temperatura we wnętrzu utrzymuje się w przedziale 2-8ºC. Niektóre modele posiadają małe zamrażalniki lub komory niskich temperatur.   gastrochłodziarka
Zamrażarka– jest jedno-drzwiowa, we wnętrzu utrzymywana jest temperatura do -26°C.  zamrażarkawihrpool
Chłodziarko-zamrażarka– posiada komorę chłodniczą (temp. od+2°C do +8°C) i zamrażalnik(temp. od-6°C do -26°C). Przy czym część chłodnicza może być na górze lub na dole. Biorąc pod uwagę funkcjonalność najlepiej wybrać model z częścią chłodzącą u góry. Wyjątek stanowią lodówki side by side gdzie położone obok siebie drzwi otwierane są na zewnątrz, w tych modelach po jednej stronie położona jest chłodziarka, a po drugiej zamrażarka.

Dodatkowo mogą posiadać więcej niż dwoje drzwi.

 lodowka-bosch-KIS87AD30-chlodziarko-zamrazarka-do-zabudowy1

Najważniejsze przy doborze lodówki jest:

  1. Pojemność.

Przy wyborze lodówki w pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie:

Ile osób będzie z niej korzystało?

Kalkulacja jest prosta!!!

W gospodarstwie jednoosobowym wystarczy lodówka o pojemności od 100 do 120 litrów, a do każdego kolejnego domownika należy doliczyć ok. 30l.

Przykład: rodzina 4-osobowa.

100l/120l+3*30l=190l/210l (rodzina potrzebuje lodówki od 190l do 210l)

Jeśli chodzi o pojemność zamrażalnika, to należy zastanowić się jak dużo i na jak długo chcemy zamrażać żywność.

Przykład: Jeśli 4-osobowa rodzina będzie chciała zamrażać żywność na okres 1 miesiąca to wystarczy jej zamrażalnik o pojemności 50l.

  1. Klasa energetyczna.Na dzień dzisiejszy obowiązują klasy efektywności elektrycznej od A+++ do G. Należy również pamiętać, że pobór prądu uzależniony jest również od wcześniej dobranej pojemności urządzenia.Skrócona lista klas energetycznych:
  • A+++ -zużycie energii poniżej 25%,
  • A++ – zużycie energii między 25%-35%,
  • A+ – zużycie energii między 35%-45%,
  • A – zużycie energii między 45%-55%
  • B – zużycie energii między 55%-75%.

Biorąc pod uwagę fakt, iż lodówka pracuje przez 24h na dobę najlepiej wybrać urządzenie energooszczędne.

Przykładowo między klasą A+ i A++ jest nie wielka różnica, to rocznie można zaoszczędzić nawet 50zł.

  1. Agregat.Jeden agregat, czy dwa??Większość chłodziarko-zamrażalek posiada jeden agregat i jeden termostat, jest to najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Ma ono jednak pewien minus, nie posiada możliwości regulowania temperatury zamrażarce, tutaj zawsze jest ona stała. Wyjątek stanowią lodówki z dwoma termostatami dzięki którym można regulować temperaturę w obydwu komorach nie da się jednak wyłączyć zamrażalki.

Dwa agregaty, to trochę droższe rozwiązanie, ale daje więcej możliwości i komfortu z użytkowania sprzętu. Istnieje bowiem możliwość wyłączenia nie używanej komory, a w przypadku awarii zawsze mamy jeszcze jedną komorę do dyspozycji, co ułatwi nam czekanie na fachowca.

  1. Poziom hałasu.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę aby poziom wytwarzanego hałasu nie był większy niż 40dB, a im niższy tym lepiej.

  1. Zdolność zamrażania.Zdolność mrożenia, to ilość kilogramów jaką można zamrozić w ciągu 24h. Najczęściej chłodziarko- zamrażarki posiadają zdolność od 2kg do 15kg. Przy wyborze należy zastanowić się co najczęściej zamrażamy, jeśli jest to np. kilka kilogramów mięsa najlepiej wybrać lodówkę z wyższą zdolnością zamrażania.
  1. Zdolność utrzymania temperatury bez zasilania.Ważne jest aby przy wyborze lodówki zwrócić uwagę jak długo utrzymuje ona temperaturę bez zasilania. W zależności od producenta czas ten może być różny i wynosić nawet do 33 godzin. Optymalne urządzenie, to to które utrzymuje temperaturę przez min. 24 godziny. Daje to nam komfort, że podczas awarii czy to prądu lub samego urządzenia mamy jest czas na usunięcie awarii.

Najczęściej stosowane systemy i i funkcje, które ułatwiają korzystanie z lodówki:

  • Tryb automatycznego odszraniania w komorze chłodzącej, na dzień dzisiejszy jest to standard w chłodziarkach-zamrażarkach. Powstający szron skrapla się i jest odprowadzany na zewnątrz, nam pozostaje tylko, raz na jakiś czas umyć chłodziarkę.
  • System No Frost, polega na zamrażaniu schłodzonym powietrzem i usuwaniu wilgoci z wnętrza zamrażalnika, co daje brak osadzania się szronu i lodu. W komorze chłodzącej panuje stała wilgoć i temperatura.
  • Funkcja szybkiego zamrażania, pozwolą szybko zamrażać świeżą żywność, która tym samym nie traci swoich wartości odżywczych.
  • Sposób sterowania temperaturą, ręczny (za pomocą pokrętła, mniej precyzyjny) lub automatyczny (za pomocą panelu pozwala na ustawienie dokładnej temperatury).
  • Możliwość obustronnego montowania drzwi, dzięki temu żadne przemeblowanie lub przeprowadzka nie jest straszna zawsze istnieje możliwość zmiana kierunku otwierania się drzwi.
  • System delikatnego zamykania, przydatny szczególnie przy dzieciach które nałogowo maja tendencję do głośnego zamykania drzwi lub ich puszczania żeby się same zamknęły.
  • System Multi-Airflow, poprzez wymuszony obieg powietrza zarówno w komorze chłodzącej jaka również zamrażalce w całym wnętrzu panuje taka sama temperatura.
Powrót